Własna działalność? To dobra decyzja

Jak założyć swoją własną działalność? Od dłuższego czasu działa system nazywany „jednym okienkiem”. Jednak czy na pewno możliwe jest podejście do takiego stanowiska i założenie działalności gospodarczej?

Zacznij od formalności

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku CEIDG. W tym celu potrzebne nam będzie kilka istotnych elementów, dzięki którym będziemy mogli wypełnić wniosek. Przede wszystkim musimy posiadać dowód osobisty oraz wszystkie informacje dotyczące naszego miejsca zameldowania. Jeżeli posiadamy REGON lub NIP wówczas i te informacje będą nam potrzebne. We wniosku musimy również podać nazwę naszej firmy – zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, nazwa musi zawierać imię oraz nazwisko zakładającego. We wniosku musimy również podać sposób w jaki będziemy się rozliczać z Urzędem Skarbowym. Kolejnym krokiem jest osobista wizyta w ZUSie. System jednego okienka pozwala na zarejestrowanie w ZUSie, jednak i tak osobiście musimy się pojawić w urzędzie w celu zgłoszenia się jako płatnik składek. Kolejnym elementem jest odwiedzenie Urzędu Skarbowego. W US wypełniamy druki VAT-R, gdzie zgłaszamy siebie jako płatnika VAT. Powyższe trzy elementy powinny wystarczyć do założenia własnej firmy – jednak tylko w teorii. W ciągu kilku dni od zarejestrowania przyjdzie do nas listonosz z pismem z GUS’u, które zawiera nadany nam numer REGON. Począwszy od tego momentu mamy możliwość wystawiania faktur sprzedaży, przyjmować faktury zakupu, które w następnie będziemy mieli możliwość do wliczenia w koszty prowadzenia naszej działalności.

Od tego momentu nasza firma posiada już wszystkie potrzebne elementy, jednak zdarzyć się może, że będziemy potrzebowali wykonać jeszcze kilka czynności. Jeżeli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, wówczas konto prywatne może być używane jako firmowe. Część banków może jednak mieć do tego zastrzeżenia, dlatego lepiej jest założyć osobne konto przeznaczone specjalnie do celów firmowych. Wisienką na torcie będzie wykonanie naszej pieczątki. Nie jest to konieczne, jednak może się okazać, że kiedyś będziemy jej potrzebować aby np. przybić ją na fakturze.

Pomyśl nad wkładem początkowym

Na początku działalności firmy będziemy potrzebować również gotówki. Jednym ze sposobów jego pozyskania jest między innymi kredyt na otwarcie działalności gospodarczej. Środki można pozyskać z banku, jednak bardzo duża ich część nie chce ponosić ryzyka i udzielać kredytu dla firmy z krótkim stażem. Wymagany jest wówczas minimalny okres działalności – pół roku lub cały rok. Po tym okresie bank może stwierdzić, że my jako przedsiębiorcy będziemy w stanie kontynuować naszą działalność i z jej dochodów spłacać zobowiązanie ratalne. Innym sposobem na pozyskanie środków są instytucje pozabankowe – wówczas oferta zależy od konkretnego parabanku. Każda oferta jednak musi zostać przez nas odpowiednio przeanalizowana. Nie warto decydować się na pierwszą lepszą okazję. Dużo lepiej jest skonsultować swoją decyzję nawet z doradcą finansowym – pozwoli to na jasne wytłumaczenie zasad danego kredytu i podjęcie odpowiednich kroków.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *